Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Mezotelyoma Nedir?
Yayınlanma Tarihi:
MESOMARK®
Mezotelyoma Kanser Antijeni Ölçüm Testi
Mezotelyoma Nedir ? Halk arasında ak toprak, gök toprak, çorak toprak gibi isimlerle bilinen asbestin yol açtığı akciğer zarı ve karın zarı kanserine verilen isimdir. Malign (kötü huylu) mezotelyoma ise hızlı ilerleyici bir tümör hastalığıdır. Öncelikle plevranın (akciğer zarı) yüzeyindeki mezotelyal hücreler olmak üzere, perikardium (kalp zarı) ve peritonyumdan (karın zarı) da ortaya çıkabilmektedir.
Neden ve Kimlerde Görülür ?
Asbest tozlarına maruz kalmak en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Hastaların % 80’inde bu durum gözlenmiştir. Asbest, madencilik ve inşaat sektöründe yaygındır. Günümüzde yapılan birçok kamu ve özel binaların % 10- 15’ inde asbest bulunmaktadır. ABD’de, yıllık ortaya çıkan 3000 civarındaki vakanın, gelecek 10 yıl içinde % 50 artması beklenmektedir.
Görülme Sıklığı Nedir ?
İngiltere, Galler, Avrupa ve Avustralya gibi dünyanın birçok bölgesinde mezotelyomanın önemli bir ölüm nedeni olduğu görülmektedir.
Son bulguların ışığında, İngiltere’ de 49- 54 yaş arasındaki erkeklerdeki ölümlerin en az % 1’inin mezotelyomadan kaynaklanacağı düşünülmektedir.
2003 yılında ABD’ de yapılan çalışmada, 171.900 akciğer ve bronş tümörlerinin % 1.5’ unda mezotelyomanın rol oynadığı belirtilmektedir.
Hastaların çoğunluğu 60 yaşa yakın veya üzeridir. İleri dönemde yakalananların yaşam süresi 6- 10 ay arasındadır. Mezotelyoma, Türkiye’de de görülmektedir.
Mezotelyoma Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?
Akciğer boşluğunda sıvı birikmesi sonucu nefes darlığı, öksürük, yorgunluk ve göğüste ağrı görülmektedir.
Eğer kanser akciğer zarını geçip vücudun diğer yerlerine yayılmış ise ağrı, yutkunma güçlüğü, boyun ve yüzde şişlik görülür. Kanlı balgam da görülebilir.
Karın zarı (periton) mezotelyomasına ait belirtiler ise kilo kaybı, sıvı birikmesi sonucu karında şişlik ve ağrıdır. Ayrıca kabızlık, kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi ve ateş de görülebilmektedir.
Biyopside ortaya çıkan tümörler genelde epitelyal veya papiller tümörlerdir.
% 7- 10’ luk bölümü sarkomatoiddir ve bu grup daha hızlı ilerleyicidir. % 30’ u ise karışık yapıdadır.


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz