Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

SAHİLLERDE YAPILAŞMA GERÇEKTEN FELAKET
Yayınlanma Tarihi:
SAHİLLERDE YAPILAŞMA GERÇEKTEN FELAKET

       Yakın süre önce Başbakan Erdoğan, Ege sahillerinin yapılaşma yönünden çok kötü durumda olduğunu gözlediğini bildirmişti. Ve bu duruma ilişkin yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştı.
       Biz de, bu yakında bir haftalığına Bodrum’a gittik ve yarımadanın büyük bölümünü bu yönden inceledik.
       Gözlemlerimiz özetle şöyledir:
      1. Çoğu Yerde Denize Kadar İşgal Var
       Yapıların denizden 50- 100 metre içeride olması gerekir deniyor. Ancak gördüğümüz, çoğu yerde yapılar denizden ancak 1- 2- 3 metre uzaklığa kadar gelmiş.
       Bazı yerlerde tam işgal var. İnsanların geçişine izin verilmiyor. Örneğin Bitez Aktur Sitesi gibi. Bazı yerlerde, insanların geçişi için, yalnızca yarım metre genişliğinde yol bırakılmış. Yol, birden ortadan yok oluyor ve kendinizi bir tesis ya da restoranın içinde buluyorsunuz ve restoranın müşterisi haline geliveriyorsunuz.
      2. Yollarda Kaldırım Yok
       İlginçtir, Bodrum gibi onca turistin geldiği yerde, yarımadanın bazı bölgelerinde asfalt var, ancak Bitez ve Gümbet gibi şehir içlerinde bile insanların yürümesi için kaldırımlar yok. Arabalar, insanın üzerine üzerine geliyorlar. Altyapı zayıf, böyle bir bölgeye yakışmıyor.
      3. Otopark Yok
       Bazı bölgelerde lüks görünen otellerin otoparkları yok. Yolları otopark olarak işgal ediyorlar ve yayaların yürüyeceği yol kalmıyor.
      4. Sokaklarda Başıboş Köpek Sürüleri Oluşmuş
       Yarımadanın her yerinde, başıboş köpek sürülerine rastlamak mümkün. Bunlar serseri serseri dolaşıyorlar. Sürü haline gelince de insana saldırıyorlar. Gelişmiş hiçbir ülkede görülmeyen bu manzara da hem ilkel bir görüntü oluşturuyor, hem de insanlar için tehlike barındırıyor.

     BU KONULARA PLANLI VE ACİL ÇÖZÜM GEREK
       Bu konular nasıl çözülecek merak ediyoruz. Bu sorunların kronik sorunlar olduğunu belirtmek gerek. Bunlar yeni sorunlar değil. Tüm iktidarları ilgilendiren bir konu. Dolayısıyla, birlikte çözmek durumundayız. Bazı kişiler, Başbakan Erdoğan’ a nazire yaparcasına, bu yapıların önemli kısmının son 12 senede, AKP döneminde yapıldığını söylüyorlar. Öyle veya böyle, konuya çözüm gerek.

     • Sahiller gerçekten halkın kullanımına açılmalı. İşgaller sona erdirilmeli. Denizden itibaren geniş bir bant oluşturulmalı ( 50- 100 metre deniyor).
     • Sahildeki, halkın yürümesi için yapılmış yollar genişletilmeli. Yol üzerindeki işgalci tesislerin yolu açmaları sağlanmalı.
     • Yollarda, halkın yürüyüşüne uygun kaldırımlar yapılmalı.
     • Otopark olayı düzene sokulmalı.
     • Sokaklardaki sahipsiz ve başıboş köpekler toplanmalı. Uygun çözümler getirilmeli ( Barınak vb.)

      Başta Sayın Başbakan olmak üzere, yetkililerden çözüm beklenmektedir. Özellikle de, Başbakan Erdoğan’ın verdiği sözün arkasında durması beklenmektedir.

Umarız olumlu gelişmeler gerçekleşir.26/ 08/ 2013
Makale Yazım Tarihi:26.08.2013
Prof. Dr. Paşa Göktaş


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz