Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Yeni Durumlda Fenerbahçe(liler) Ne Yapmalı
Yayınlanma Tarihi:
YENİ DURUMDA FENERBAHÇE( LİLER ) NE YAPMALI ?
          Yeni Koşulları Gerçekçi Değerlendirmeli
       UEFA’ nın Fenerbahçe’ yi iki yıl Avrupa kupalarından men kararını Fenerbahçelilerin hazmetmesi kolay değildir. Ancak böyle bir sonuçla karşı karşıyayız ve bu gerçeği kabullenmek durumundayız. Şu anda, hak ettiğimiz yollarda başkaları yürüyecekler, bu haksızlığı kabul etmek kolay değil. Ancak, bu geçici yenilgi de günün bir gerçeğidir ve bu koşullara göre kendimizi düzenlemek durumundayız.

          Bu Operasyon, İç Kaynaklıdır
       Bugün Türkiye’ de herkes, bu operasyonun iç kaynaklı olduğunu bilmektedir. Olay, Türkiye’ de pişirilmiş ve dışarıya servis edilmiştir. UEFA, işin son halkasıdır. Bu amaçla bir kutsal ittifak oluşmuştur. Bu kutsal ittifak içinde Fenerbahçe’nin rakipleri, Fenerbahçe üzerinde hesabı olanlar, basındaki kronik Fenerbahçe düşmanları vb. birçok kesim yer almıştır. Sonuçta geçici bir başarı kazanmış durumdadırlar.

          Amaç Fenerbahçe’nin Durdurulması, Aziz Yıldırım’ın Uzaklaştırılmasıdır
       Fenerbahçe’nin rakipleri açısından amaç, Fenerbahçe’nin önlenemeyen büyüme sürecinin durdurularak geriletilmesidir. Çünkü, Fenerbahçe’nin büyümesine normal koşullarda yetişememişlerdir. Bir darbe gerekliydi, o yapılmıştır. Fenerbahçe üzerinde siyasi, sosyal ve ekonomik etkinlik kurmak isteyen çevreler için ise, Aziz Yıldırım faktörü bir engeldi. Aziz Yıldırım, bu tür hesaplara izin verecek bir karakter değildir. Bu nedenle, O’ nun uzaklaştırılması gerekiyordu. Bu amaçlara yönelik, değişik kesimlerin işbirliği yapıldı ve bilinen operasyonlar gerçekleştirildi.

         
Fenerbahçe Karşıtları Başarılı Oldular Mı ?
       Kısmi başarı kazandılar. Taraftarı yenemediler. Kulüp bütünlüğünü yeterince bozamadılar. Bekledikleri ekonomik çöküş gerçekleşmedi. Kulübün gücünü tam kıramadılar. Ama Fenerbahçe’ yi Avrupa’ dan dışlattılar. Konsantrasyonunu bozdular. Saçma sapan gündemlerle yormaktalar. Bir anlamda, kulübün büyüme sürecini yavaşlattılar, yer yer durdurdular.
       Bu arada, rakibinin de önünü açtılar, arkadan itelemekteler.
       Yani, kısmen istedikleri oldu. Nereye kadar? Onu önümüzdeki dönemde göreceğiz.
       Ancak, borsaya bakılırsa, rakiplerinin kaybı Fenerbahçe’den hiç de az değil. Yani, amaçlarında çok da başarılı olmuş sayılmazlar.

      
Kağıt Üzerinde Ceza, Suçluluk Anlamına Gelmez  
      
Fenerbahçe’ ye cezalar verildi. Ancak, bunlar şike kanıtlanarak verilmedi. Kanaatten verildi. Bu da garip bir hukuk anlayışı. Objektif kriterlere uygun cezalar verilmedi. Bu cezalar, milyonlarca Fenerbahçe taraftarını ve dürüst, objektif toplumu ikna etmedi. Vicdanlar rahatsız. Milyonlarca insanın beyninde ve kalbinde Fenerbahçe en az rakipleri kadar temiz ve suçsuzdur. Bu kanaat de kolay değişmeyecektir.

          TARAFTAR NE YAPMALIDIR ?
       1. Aziz Yıldırım’ a Sahip Çıkılmalıdır
       Bundan sonra, malum kutsal ittifak Aziz Yıldırım’ı yıpratmaya, suçlamaya ve yok etmeye çalışacaktır. Cezaları suçun kanıtı gibi göstermeye çalışacaklar ve bunun da nedeninin, Aziz Yıldırım’ın hataları olduğuna toplumu inandırmaya çalışacaklardır.
       Bu tuzağa düşülmemelidir.
       Aziz Yıldırım’ın en büyük suçu, Fenerbahçe’yi aşırı sevmesi, Fenerbahçe’ye ömrünü adaması ve Fenerbahçe’yi sürekli büyütmesidir. Buna hepimiz minnet ve saygı duyuyoruz.
       Rakipleri ve kutsal ittifakı rahatsız eden de budur. Bu nedenle, her durumda Aziz Yıldırım’ a sahip çıkılmalıdır.
          2.Ceza Verilmesi Suç Anlamına Gelmez
       Aynı zamanda, UEFA ve diğer cezaları suçun kanıtı gibi göstermeye çalışacaklardır. Taraftar, Fenerbahçe’nin tüm diğerlerinden daha temiz olduğuna inanmaktadır. Bu inanç sürdürülmelidir.
       Televizyonlarda, kronik Fenerbahçe düşmanlarının yıpratma ve karalama programlarını izlemeye gerek yoktur. Onlara prim verilmemelidir.
          3.Birlik Sürdürülmeli, Bölünmemelidir
       Fenerbahçe taraftarını bölmeye çalışacaklardır. Bunun örnekleri vardır. Bu oyuna prim verilmemelidir.
          4.Daha Fazla Sorumluluk Gerekir
       Biliyoruz ki, Fenerbahçe taraftarı iki yıldanberi eşsiz bir mücadele ve birliktelik sergilemiştir. Yorulmuştur da. Ancak, Fenerbahçe ile yatıp kalkan, hüznünü ve sevincini Fenerbahçe’ ye bağlamış milyonlarca insan vardır. Fenerbahçe’den değerli varlıkları yoktur. Bu nedenle, herkes Fenerbahçe’ye sahip çıkmak durumundadır.
          5.UEFA’ ya Gitmemek Dünyanın Sonu Değil
       Farzedin ki iki yıl ön elemeyi geçemedik ve Avrupa kupalarına devam edemedik. Daha önce olmadı mı? Oldu. Trabzon, Bursa, Eskişehir, Beşiktaş yıllardır aynı durumda. Ön elemeden öteye gidemiyorlar. Bizim de iki yıl aynı durumda olduğumuzu düşünün. Biraz heyecan kaybı, biraz maddi kayıp. O kadar. Böyle düşünmekte yarar vardır.

          KULÜP YÖNETİMİ AÇISINDAN
       1. Aziz Yıldırım İstediği Sürece Devam Etmelidir
       Başkan, kulübe verdiği emekler, özverisi, kulübü getirdiği şu andaki durum ile her türlü övgüyü ve saygıyı hak etmektedir. Bu saygı gösterilmelidir.
       2. Yasal Engel Oluşursa Da Desteğini Sürdürmelidir
       Aziz Yıldırım’ a yasal engeller çıkabilir. Bu durumda bile, yasal çerçeveler dahilinde oluşacak formülasyonlarla Fenerbahçe’ ye katkılarına devam etmelidir.
       3.Tümüyle Çekilirse, Koşullara Bakılır
       Fenerbahçe sahipsiz değildir. Milyonlarca sahibi vardır. Hiçbir zaman sahipsiz ve yönetimsiz kalmayacaktır. Paniğe ve endişeye gerek yoktur.

          EKONOMİK YAPILANMA
       1. Fenerbahçe’nin Güçlü Bir Ekonomisi Vardır
       Fenerahçe’nin halen zaten güçlü bir ekonomisi vardır. Bu ekonominin gelirler hanesinde bir miktar azalma olacaktır. Buna göre yapılanma gerekecektir.
       2. Bizde De FEDA Denenebilir
       Futbolculardan ücretlerinde bir miktar indirim istenilmelidir. Muhtemelen çoğu olumlu bakacaktır. Bu dönemde buna gerek duyulabilir.
       3. Kadroda Bir Miktar Hafifleme
       Buna yönetim ve teknik heyet karar verecektir.
       4. Uzun Süreli Sponsorluklar
       Fenerbahçe’nin gücüne ve potansiyeline inanan firmalarla uzun süreli sponsorluklar kurularak, bu dönemde erken katkı istenilmelidir.
       5. Stadın İsim Hakkı
       Alternatif olarak düşünülmelidir.
       6. Taraftara Daha Fazla Sorumluluk
       Maalesef, bu dönemde taraftara yine daha fazla maddi ve manevi sorumluluk düşmektedir. Taraftar, biricik sevgililerine daha fazla sahip çıkmak durumundadır.

           HEDEF ŞAMPİYONLUK
       Avrupa’ ya gidemese de, Fenerbahçe bu yıl da hedefini şampiyonluk üzerine kurmalıdır. Bunu yapacak potansiyeli de vardır. Hem takımın havası yakında daha iyi hale gelecek, hem de taraftar desteği giderek artacaktır.
       “ Yılmak yok, mücadeleye devam” Fenerbahçelilerin yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Bu doğrultuda devam edilmelidir.
Makale Yazım Tarihi:30.08.2013
Prof. Dr. Paşa Göktaş


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz