Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Alex Konusunda Nasıl Yaklaşılmalıdır?
Yayınlanma Tarihi:
ALEX KONUSUNA NASIL YAKLAŞILMALIDIR?
          Bu Tartışma Herkesi Üzüyor
       Şunun iyi bilinmesi gerekir ki, her ikisi de Fenerbahçe’ nin büyük değerleri olan Aykut Kocaman ve Alex arasındaki anlayış- uygulama farkının probleme dönüşmesi tüm Fenerbahçelileri üzmektedir. Bu konunun daha fazla yıpratıcı hale gelmemesi hepimizin dileğidir.

         Aykut Kocaman’ a Saygı Duyuyoruz
       Anladığımız kadarıyla, Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman’ ın oynatmak istediği futbol modeli ile, Alex’ in yapısı ve tarzı tam üst üste gelmiyor. Bu görüşe de saygı duyuyoruz. Bu nedenle, “ Aykut gitsin, Alex kalsın” diyecek değiliz. Biz, Aykut Kocaman gibi bir değerin, aynen Alex Ferguson gibi yıllarca görevde kalmasından yanayız.

          Ama Alex’ in De Değeri Bilinmelidir
       Alex, bize göre zekası, tekniği ve kişiliğiyle dünya futboluna ender gelen seçkin değerlerden birisidir. Bu kadar zeki ve erken düşünen bir oyuncu, en azından son 40 yıllık dönemde Fenerbahçe’ ye gelmedi. Dünya Futbolunda da örnekleri azdır.
       Bunu görmek için, son 9 senedeki Fenerbahçe’ nin Alex’ li ve Alex’ siz maçlarına bakmak yeterlidir. Maalesef Alex’ in olmadığı durumlarda, Fenerbahçe Takımı başsız gövdeye, adeta başıbozuklar mangasına dönüşmektedir. Alex girince, tekrardan düzenli işleyen bir makine ortaya çıkmaktadır.
       Sadece biz değil, birSadece biz değil, birçok insanın görüşü odur ki, son Spartak Moskova takımına elenişin nedeni de Alex’ in yeterli değerlendirilememesidir.

          41 Yaşındaki Lefteri’ in Dönüşü Örnek Olmalıdır

       Alex’ in kıyaslanabileceği ustalardan birisi, merhum Lefter’ dir. Lefter ile Fenerbahçe, büyük başarılar yaşamıştı. Ayrıldığında, takım düşüş yaşadı.

      
41 yaşında iken tekrar çağrıldı ve bu yaşta döndüğünde, takımı tekrardan şampiyon yaptı. Bu durum, Alex konusunda çok iyi bir örnektir.

          Alex İle 5 Yıl Daha
       Açıkçası ben olsam, Alex ile 5 yıllık daha sözleşme yaparım. Ya da şunu söylerim “ Sen ne zaman artık sahada bulunmak istemiyorum dersen, o zamana kadar Fenerbahçe’ nin futbolcususun. Ama senden isteğimiz, olabildiğince uzun kal ve bize katkı sağla”.
       Alex, rastgele bir futbolcu değildir. Sahada, akılı temsil etmektedir. Fenerbahçe, O’ nunla sahada rakiplerine karşı hep bir kademe üstün olmaktadır. Teknik direktör dışında, sahada da fiilen bir teknik direktöre sahip durumdadır. Bunun da katkısı az değildir.

          Aykut Kocaman’ a ve Yönetime Önerimiz
       Sayın Aykut Kocaman da, Yönetim de tabii ki Fenerbahçe’ nin çıkarlarını düşünmektedirler. Bundan kimsenin kuşkusu yoktur.
       Alex de birgün futbolu bırakacaktır. Yerine mutlaka O’ na yakın bir oyuncu bulunmalıdır.
       Ama bunun kolay olacağını düşünmüyoruz. Yerine bir oyuncu bulunsa bile, Alex Fenerbahçe’de 3-5 yıl daha, futbolu bırakıncaya kadar kalmalıdır. 30 dakika, 45 dakika, 60 dakika, yer yer 90 dakika oynar. Ama, mutlaka Aykut Kocaman’ ın yanında olmalıdır. Görülecektir ki, her zaman için yine bizim en büyük silahımız olacaktır.
       Olaya sadece duygusal olarak bakmıyoruz. Katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve böyle inandığımız için bunları söylüyoruz. Ancak, olayın duygusal yönüne gelince, Alex zaten tartışmasız olarak Fenerbahçe’de sonuna kadar kalmalıdır. Bunu her yönüyle hak etmiş durumdadır.

       Sayın Aykut Kocaman’ a ve yönetime ricamız, bu görüşleri dikkate almalarıdır. Bu görüşler inanın ki Fenerbahçelilerin çoğunluğunun görüşüdür. Oğuz- Aykut gönderildiği zaman da onlara şiddetle sahip çıkmıştık. Daha sonra, Fenerbahçe o göndermenin acılarını yıllarca çekti.

       Şimdi de Alex’e sahip çıkmak hepimizin görevidir. Sayın Aykut Kocaman ve yönetimden ricamız da, soğukkanlı ve akılcı düşünerek bu olayı pozitif biçimde çözmeleridir. Saygılarımızla.
Makale Yazım Tarihi:rof. Dr. Paşa Göktaş
Fenerbahçe Kongre Üyesi - Fenerbahçeliler Derneği Eski Başkanı


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz