Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Over (yumurtalık) Kanseri Tanısı
Yayınlanma Tarihi:
       Over ( yumurtalık ) kanseri kadınlarda sıktır ve kadın genital organ kanserlerinin en sık görülen ölüm nedenidir. Tanıda geç kalınmakta ve genelde hastaların % 70’ inde ileri dönemde tanı konulmaktadır.
       Over kanseri, 40- 60 yaş civarında, erken menopoza girenlerde, menopoz döneminin sonuna doğru, infertilite ( kısırlık ) durumu olanlarda ve endometriyozis denilen rahim içi iltihabı olanlarda daha çok görülmektedir. Erken tanı çok önemlidir.
       Bu sayede gerekli tedavi önlemleri alınmakta ve hayat kurtarıcı olunmaktadır. HE4 adı verilen yeni test, bu amaçla kullanılmaktadır. Şu anda yumurtalık kanserine yönelik testler içinde en yüksek doğruluk oranına sahip test durumundadır.
       Bugüne kadar benzer amaç için kullanılan CA125 isimli teste göre yumurtalık kanserini çok daha iyi ortaya koymaktadır. Önerilen en iyi yol, HE4 ile CA125’ in birlikte bakılmasıdır. Bu iki test bakılarak, ROMA isimli bir programda değerlendirilmekte ve over kanseri riski ihtimali % (yüzde) olarak ortaya konulmaktadır.
       HE4 testi için, hastadan kan alınması yeterlidir. Açlık ve tokluk gerekmez. İstanbul dışından da kan alınarak kargo ile gönderilebilir.
HE4 Testi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın
Makale Yazım Tarihi:
Prof. Dr. Paşa Göktaş


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz