Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Small-dense LDL (sLDL) MPO+ hsCRP
Yayınlanma Tarihi:
                                      Small-dense LDL ( sLDL ) MPO+ hsCRP
     İleriye Yönelik Kalp Hastalığı Riskini Nasıl Anlayabiliriz?
       İleriye yönelik olarak, kalp- damar hastalıkları riskini anlamaya yarayan bazı testler bulunmaktadır.
Bu amaçla, günümüze kadar klasik olarak total kolesterol, HDL (iyi huylu) kolesterol, LDL ( kötü huylu ) kolesterol ve trigliserid gibi testler kullanılmıştır. Ancak, insanların % 50’sinde kötü huylu olarak kabul edilen LDL kolesterol düzeyi normal olduğu halde, kalp-damar hastalıklarının görüldüğü fark edilmiştir.
       Araştırmalarda, asıl risk faktörünün small- dense LDL ( sLDL) denilen küçük LDL kolesterol parçacıkları olduğu ortaya çıkmaktadır. sLDL düzeyi yüksek ise, kişiler 3 kat daha fazla kalp- damar hastalığı ve kalp krizi geçirmektedirler.
       Bu nedenle, sLDL bakılması önerilmektedir. MPO ( Myeloperoksidaz ) denilen test de, ileriye yönelik olarak kalp-damar hastalığı riskini öngörebilme yönünden önemli bir yeni test olarak belirtilmektedir.
       MPO, damarların iç duvarlarında biriken bir maddedir. MPO ile birlikte, hassas CRP (hsCRP) denilen test birlikte ölçülürse, 14 yıl önceden ileriye yönelik kalp hastalığından ölüm riski hakkında görüş belirtilebileceği yazılmaktadır.
       MPO veya hsCRP’den birisinde yükseklik var ise, kalp-damar hastalıklarından ölüm riski , düşük bulunan kişilere göre 5.3 kat daha fazladır. MPO ve hsCRP’ nin her ikisi de yüksek ise, kalp-damar hastalığından ölüm riski, bunun da 4.3 kat daha fazlasıdır.
       Yani, bu testler düşük bulunan kişilere göre risk, yüksek bulunanlarda yaklaşık 20 kat daha fazladır. Bu nedenle, geleceğe yönelik risk belirleme yönünden bu testlerin bakılabileceği belirtilmektedir. Her üç test için de kan alınması gereklidir.
       Aç karnına alınması daha uygundur. Testler için, İstanbul dışından da laboratuvarlarımıza kargo ile kan alınarak örnek gönderilebilir.
Small-dense LDL Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın
Makale Yazım Tarihi:
Prof. Dr. Paşa Göktaş


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz