Prof.Dr.Paşa Göktaş
Biyografi
Anasayfa Güncel Laboratuvar
Yazıları
Sağlık Sistemi
Yazıları
Sosyal Konular
Hakkında
Fenerbahçe
Hakkında
Güncel Ortamdan
Seçtiklerimiz
Bilimsel
Yazılar
Kongre
Bildirimleri
İletişim

Sağlık Sistemimizle İlgili Yazılar

Uefa ve Fenerbahçe Olayı Asıl Feda Edilen Türkiye'dir
Yayınlanma Tarihi:
UEFA VE FENERBAHÇE OLAYI:ASIL FEDA EDİLEN TÜRKİYE'DİR.

        Bu Operasyon Neden Yapılmıştı ?
      Bu operasyonun yapılış nedeni,Fenerbahçe'nin aşırı güçlenmesiydi.Son 10 yılı Fenerbahçe domine etmişti.10 yılın 9'unda ya şampiyon olmuştu ya da ikinciydi.Şampiyon olduğu son yıl da en büyük beş dalda birden şampiyon olmuştu.Fenerbahçe durdurulamıyordu.Ekonomik olarak çok büyümüştü. Sportif olarak rakiplerinin yarışamayacağı bir güce erişmekteydi.Ara çok açılmıştı.Eğer durdurulamazsa,bir daha yakalamak çok zordu.Bu nedenle engellenmeliydi.

          Operasyonu kimler yaptı?
       Fenerbahçe'nin durdurulmasından ve geriletilmesinden kimler yararlandıysa ,onlar yaptılar. Gösterilen belgeler,tapeler ,vb. teferruattan ibarettir.Bunlar,herkes için ve her zaman olabilen gündelik konuşmalardır.Gerçekte,delil niteliği de taşımazlar.Asıl hedef,büyüyen Fenerbahçe'nin durdurulmasıdır.Operasyonun sürdürüldüğü dönemde en kritik görevlerde bulunan kişilerin,bugün hangi kulüplerin en yetkili icra kurulu sorumluları olduğunu gözden kaçırmazsanız,operasyonda kimlerin ne derecede etkin ve yönlendirici rol üstlendiğini anlayabilirsiniz.Bilgi,belge ve gerekli işbirliklerini sağlayanlar da onlardır.Bunların gizli-saklısı da kalmamıştır.UEFA müfettişi ile özel yemekler,toplantılar,yönlendirmeler basına da yansımıştır.Tabi ki bu operasyon bir-iki kişiyle veya grupla yapılamaz.Olaydan birinci derecede yararlananlar,ikinci-üçüncü derecede yararlananlar, "ince ince çalışan“siyasiler ve diğerleri,basındaki - TV 'lerdeki uzantıları,yurt içindeki ve yurt dışındaki uzantıları,oldukça geniş bir ittifak söz konusudur.3 Temmuz Darbesi 'nden sonraki süreçte bunları hep birlikte ibretle izledik.

          Olayın kökü dışarda değil,içerdedir.
       UEFA 'da söz konusu olan bilgi ve belgeler,o dönemde TFF 'de,bugün ise FB 'nin en büyük rakiplerinde görev alan kişilerin gönderdiği sözde bilgi ve belgelerden ibarettir.Dolayısıyla ,olayın kökü buradadır,içerdedir.Belgelerin de,ne derece tek yanlı ve Fenerbahçe'yi mahkum etme amaçlı olduğunu 3 Temmuz Darbesi'nden sonraki süreçte hep birlikte izledik.Bugün UEFA’da da aynı bilgi ve belgeler söz konusudur.

          3 Temmuz Darbesi Süreci Devam Ediyor.
       Adı geçen ittifak boş durmamıştır.Zaten Trabzon cephesi,boş durmadığını ve durmayacağını her gün ilan etmektedir.Onlarla birlikte,ittifakın büyük ortağının lobi gücü de sürekli olarak UEFA 'yı etkileme ve negatif bilgilerle besleme faaliyetini sürdürüyor görünmektedir.

          Asıl feda edilen Türkiye’dir.
       Burada gözden kaçırılan asıl konu,gerçekte Türkiye'nin feda edildiği konusudur.Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük sportif gücüdür.Her alanda böyledir.Futbolda da böyledir.Son 10 yılda, puan olarak Türkiye’yi Fenerbahçe'nin aldığı puanlar taşımıştır.Eğer 3 Temmuz Darbe süreci olmasaydı,Türkiye çok daha iyi noktalarda olabilirdi.Fenerbahçe,geçtiğimiz yıl tüm yıpratmalara ve eli-kolu bağlanmış kötürüm haline rağmen,UEFA’da finalin ayağına kadar yükselmiştir.Türkiye 'yi de yükseltmiştir.Bu durum gözden kaçırılmaktadır.Fenerbahçe,Türkiye'de taraftar potansiyeli,tesisleşme ve ekonomik olarak en büyük potansiyele sahip sportif güçtür.Dolayısıyla da, Avrupa'da yarışabilecek Türkiye'nin en büyük sportif gücüdür.Bu gücü ne ölçüde destekler ve olanak tanırsanız,Türkiye de o oranda yükselecektir.Bursa,Sivas,Eskişehir,Trabzon ve diğerlerinin hallerini de gördük.Daha ilk turlarda elenip gidiyolar.Çünkü o güç ve potansiyelleri yok,yarışamazlar. Türkiye 'yi yükseltmek istiyorsanız,Fenerbahçe'yi Avrupa 'ya göndereceksiniz.Çünkü,Avrupa 'nın devleriyle başa görüşecek ve onları alt edebilecek potansiyele sahip birinci sportif güç,Türkiye'de Fenerbahçe’dir.Fenerbahçe'yi engellemeye ve tökezletmeye çalışmak,öncelikle Türkiye’ye ihanettir. Tüm Fenerbahçe karşıtlarının,durumlarını öncelikle bu yönden değerlendirmelerinde yarar vardır.

          Trabzonspor'un Durumu
       Maalesef Trabzon cephesi,bu oyunda bir figürandan ibarettir.Mevcut bütçeleri,yapıları ve potansiyelleriyle bir daha zirveye yaklaşmalarının mucizeye bağlı olduğunu bilmekteler.Bu nedenle de ellerine geçen tek fırsat için her gün "kupam da kupam" türküsünü söylemekteler.

         
Fenerbahçe yıkılır mı ? Yıkılmadığını gördüğümüz gibi,yıkılmayacağını da göreceğiz.Önemli bir ceza çıkacağını sanmıyoruz. Ancak çıksa bile bu durum dünyanın sonu olmayacaktır.3 Temmuz Darbe süreci,Fenerbahçe'ye çok zarar vermiştir.Fenerbahçe'yi durdurdular.Elini kolunu bağladılar,ayağına da bir taş bağladılar. Son iki yıldır Fenerbahçe ayağına bağlı bir taşla yarışı sürdürüyor.Bu halde bile Fenerbahçe’yi yıkamıyorlar,ancak tökezlettiler.Rakibine yol verdiler ve önünü açtılar. Böylelikle Fenerbahçe’nin ezici hale gelen hakimiyet dönemini engellediler.Farkın açılmasını önlediler.Şimdi Fenerbahçe’yi durdurup rakibini öne çıkarmaya çalışıyorlar.Bu plan belirli oranda başarılı olmuştur ama geçicidir.Fenerbahçe ceza alsa dahi güçlü gövdesi yerindedir,tesisleri yerindedir,organizasyonu güçlenmektedir.Ekonomik gücü darbe yese de esas olarak yerindedir.
          Taraftarı,gücünü sınamış olarak yanındadır.Dinamik ve dirençli bir güç olarak ayaktadır.Bu potansiyel ile Fenerbahçe yıkılmaz.Belirli oranda güç kaybeder ama hızla toparlanır.Fenerbahçe'nin uluslararası yükselişi de devam edecektir.En fazla geçilebilir. Ancak,Fenerbahçe’ye zarar vermeye çalışanlar şunu bilmelidirler ki asıl zarar verdikleri Fenerbahçe değil,Türkiye’dir.Gerçekte,Türkiye'nin sportif yükselişini engellemektedirler. Milli Takım'ın acınası halinin baş nedeni de 3 Temmuz Darbe sürecidir.Bu durum da gözden kaçırılmamalıdır.Milli Takım'ın da yükselişi isteniyorsa Fenerbahçe'ye yönelik yıpranma ve saldırılar durdurulmalıdır.Bundan kazançlı çıkacak olan Türkiye'dir.
Makale Yazım Tarihi:
Prof. Dr. Paşa Göktaş


Güncel Ortamdan Seçtiklerimiz